Ako si vybrať ten správny glukomer?

15. Feb 2021
Doba čítania 6 mins
Návody
Glukomery pomáhajú viesť diabetikom aktívny život. Ako si vybrať ten správny?
Glukomer

Vďaka pravidelnému meraniu cukru v krvi môžu pacienti s cukrovkou bez väčších problémov pracovať alebo dokonca športovať. Existuje už celá rada prístrojov, preto je treba vyberať správny glukomer podľa potrebných funkcií a presnosti merania.

Cukrovka alebo diabetes je označenie pre rôzne choroby, ktoré sa prejavujú zvýšenou hladinou cukru v krvi. Pokiaľ nie je diabetes zistený včas, alebo sa pacient nelieči, hrozia mu vážne zdravotné problémy. Pacientov s diabetom v Českej republike pribúda. Napríklad v roku 2007 bolo cez 56 tisíc nových prípadov, v roku 2015 už vyše 80 tisíc nových prípadov za rok. Liečba sa rôzni podľa typu diabetu - niektorí sa liečia iba diétou, iní pacienti perorálnymi antidiabetikami (nie je ich možné použiť u pacientov s diabetom 1. typu), približne 35% diabetikov podstupuje inzulínovú liečbu.

Vďaka moderným liečebným a diagnostickým postupom majú ale cukrovkári šancu viesť plnohodnotný život bez väčšieho obmedzenia. Stav cukru v krvi si môžu zisťovať a upravovať takmer za chodu. Veľkým pomocníkom sú im glukometre.

Prístroje na meranie cukru v krvi sú ľahko dostupné a jednoducho sa používajú. Stačí len získať z prsta malú kvapku krvi prostredníctvom odberného pera alebo lancety, kvapnúť ju na testovací prúžok a vložiť ho do glukomera. Po niekoľkých sekundách prístroj ukáže obsah glukózy v krvi. Vďaka získanej hodnote si diabetik vypočíta, alebo to za neho urobí samotný prístroj, či si má alebo akú dávku inzulínu si má aplikovať.

História glukomerov

Glukomery sú nevyhnutnou výbavou každého diabetika. Pomáhajú im sledovať hladinu cukru v krvi jednoducho a kedykoľvek počas dňa. Na trhu sú dnes najrôznejšie prístroje od niekoľkých výrobcov, pritom prvé glukomery pre domáce použitie sa začali objavovať až na prelome 60. a 70. rokov 20. storočia. Prístroje ale boli relatívne zložité na používanie. Meranie vyžadovalo celý rad presne vykonaných krokov. Zistiť výsledok bolo pre pacienta celkom náročné. Na vývoji glukomerov sa tak naďalej pracovalo.

Až na začiatku 80. rokov 20. storočia sa objavili prístroje podobne tým dnešným. Glukomery sa zmenšili, existovali rôzne dizajny a modely. Dokonca už mali displej. s pamäťou na zapamätanie si predchádzajúcich výsledkov alebo zvukový signál.

Dnes už je glukomer len malá škatuľka s displejom, ku ktorej pacient potrebuje len odberné pero, vďaka ktorému získa malú kvapku krvi z prsta (niekedy býva lanceta dokonca súčasťou glukometra) a testovacie prúžky.

Ako vybrať glukomer?

Pri výbere glukomerov existuje viacero faktorov, ktoré rozhodujú o konečnej kúpe. V prvom rade by sa mal diabetik pozerať len na certifikované prístroje. Zariadenie musí byť klasifikované ako zdravotná pomôcka.

Presnosť merania

Najdôležitejšie zo všetkých faktorov je presnosť merania. Glukomery na domáce použitie síce nikdy nedosiahnu také presné výsledky ako meranie v laboratóriách, ale aj tak je výsledok u kvalitných prístrojov dostačujúci. Maximálna povolená odchýlka je totiž len 0,8 mmol / l.

Jednoduchosť ovládania

Vzhľadom na to že diabetom často trpia straší ľudia, rozhodujúcim aspektom pri výbere glukomera môže byť aj jednoduchosť používania. Pre seniorov tak môžu byť vhodným riešením napríklad takzvané Codefree prístroje. Klasické glukomery sú vybavené kódovacím čipom a vždy pri rozbalení nových meracích prúžkov je potrebné prístroj týmto čipom znova nakalibrovať. U Codefree prístrojov, ako je napríklad DCONT Ideal, však táto povinnosť odpadá. Používanie zariadení sa tak stáva ešte ľahším.

Dobrá viditeľnosť výsledkov

Veľký displej, ako je napríklad pri výrobkoch Wellmed Simple, niekedy aj s podsvietením pomáha starším ľuďom alebo pacientom so slabším zrakom, aby na výsledky dobre videli, a to ako vo dne aj v noci. Aktívni ľudia si radi kupujú kompaktnejšie prístroje. Tie ale majú displeje väčšinou malé. Niektoré chytré glukomery majú dokonca hlasový výstup. Pacienti, ktorí by na výsledky inak nevideli, si ich môžu vypočuť.

Počet alarmov

Každý diabetik si potrebuje kontrolovať cukor niekoľkokrát počas dňa, niekto trikrát, niekto štyrikrát aj viackrát. Preto je dobré pri výbere glukomera dbať na to, koľko alarmov je možné na ňom nastaviť, aby človek na meranie nezabudol alebo si ho nemusel zbytočne nastavovať aj na telefóne.

Veľkosť pamäte

Rozhodujúce u glukomerov je aj to, koľko si je prístroj schopný zapamätať výsledkov prípadne výpočet priemerných hodnôt za určité obdobie. Dôležité je to pre celkový obraz o zdravotnom stave diabetika. Je to podstatná informácia nielen pre samotného pacienta ale hlavne pre lekárov a pre stanovenie ďalšej liečby. Niektorí ľudia možno ocenia aj chytré glukomery, ktoré je možné pripojiť k počítaču alebo telefónu a výsledky skopírovať.

Objem krvi potrebné na meranie

Dnešné glukomery potrebujú na zistenie stavu cukru v krvi už len malé množstvo krvi, ale aj tak ide stále o invazívne vyšetrenia. Človek sa vždy pred meraním musí pichnúť lancetou, najlepšie do prsta, aby kvapku krvi získal. Čím menej krvi je potrebné, tým je to lepšie. Spravidla platí, že lacnejšie zariadenia potrebujú viac krvi, drahšie oveľa menej, napríklad len 0,6 mikrolitrov. To ocenia napríklad aj rodičia malých diabetikov, ktorí musia deťom sledovať krv, napríklad počas noci, a nechcú im odobrať príliš veľa.

Výdrž a typ batérie

Sú batérie integrované alebo je treba ich meniť? Typ batérie a spôsob dobíjania je pre diabetikov veľmi dôležitý. Kompaktné zariadenia s integrovanou batériou sú kompaktné a elegantné, ale pre niektorých môžu byť príčinou ich ceny. Niektoré glukomery s výmennými batériami môžu byť kvôli batériami trochu ťažšie a väčšie.

Cena zariadení a náhradných prútov

Glukomery nie sú príliš drahé, ale ich cena závisí od kvality spracovania a od počtu funkcií. Poisťovňa prispieva na glukomery (cca 30 eur za desať rokov) aj na prúžky (cca 90 EUR za rok), ale určite nepokryje všetky náklady. Pacient musí sledovať cenu náhradných testovacích prúžkov, prípadne započítať do výdavkov aj cenu náhradných lán.

Ďalšie možnosti merania

Niektorí pacienti spolu s cukrom potrebujú pravidelne merať aj cholesterol, kyselinu močovú alebo hemoglobín. Existujú prístroje, ktoré sú schopné merať dve a viac z týchto veličín. Pre diabetikov môžu byť zaujímavé napríklad výrobky Wellmed Easy touch, ktoré rozpoznávajú, ktoré testovacie štítky ste práve vložili a ukáže správny výsledok.

Budúcnosť merania cukru v krvi

V dnešnej dobe už je použitie glukometov jednoduché, ale stále je človek musieť nosiť s sebou a pomocou lancety získať krv potrebnú na testovanie. Je možné, že v budúcnosti sa bude miesto glukomerov používať len nepríjemné dočasné tetovanie, ktoré bude z glukózy z tela extrahovať bezbolestne. S jeho pomocou bude vždy možné na základe zmeny farby zistiť aktuálnu hladinu cukru v krvi.