Cukrovka

Aby malo ľudské telo energiu, potrebuje cukry, tuky a bielkoviny. Cukry sa v tele rozkladajú na malé čiastočky, medzi ktoré patrí aj glukóza. Tá sa dostáva prostredníctvom ciev do svalových buniek. K efektívnemu využitiu glukózy napomáha hormón inzulín, ktorý sa vytvára v pankreasu. Pri jeho nedostatku ale telo začne ako zdroj energie využívať tuky. Tie však nie sú dostatočné a môže dôjsť k okysleniu organizmu.


Príznaky cukrovky


Diabetes sa ale niekedy prejavuje nenápadne. Človek by tak mal spozornieť u každého zdravotného problému a chodiť na pravidelné prehliadky. Cukrovka sa môže prejavovať:

častým močením - nespotrebovaná glukóza totiž na seba viaže vodu a vylučuje sa práve močom,

suchom v ústach,

slabosťou,

chudnutím,

svrbením v oblasti genitálií,

zápaly močových a pohlavných ciest,

plesňovými a mykotickými ochoreniami.

zle sa hojacimi ranami na koži,

zhoršením zraku,

tŕpnutím, brnením prstov na nohách,

v najhorších prípadoch môže dôjsť k silnému okysleniu organizmu a k následnej kométe, v najhorších prípadoch k smrti.


Typy cukrovky


Existuje niekoľko typov cukrovky. Medzi najčastejšie patrí diabetes mellitus 1. a 2. typu.


Diabetes 1. typu sa vyznačuje tým, že sa v pankreasu (pankrease) prestane tvoriť inzulín. Môže k tomu dôjsť napríklad po prekonanej infekcii. Často sa vyskytuje u detí či mladých ľudí. Pokiaľ dôjde k vzniku ochorenia až po 30 roku života, označuje sa už ako diabetes LADA (Latent autoimmune Diabetes in Adults)


Diabetes 2. typu je veľmi zradný. Človek nemusí vedieť celé roky, že týmto ochorením trpí. Príznaky nie sú zo začiatku tak výrazné, ale zrazu sa môže prejaviť závažnými komplikáciami. Tento typ cukrovky tvorí až 92 % zo všetkých diabetických ochorení. Často postihuje ľudí s nadváhou, obezitou, so sedavým a nezdravým spôsobom života alebo seniorov. Môže ale vzniknúť aj na základe dedičných predpokladov. Pacienti s touto diagnózou môžu mať pokojne aj prebytok inzulínu, problém ale je, že ho telo nie je schopné využívať dostatočne.


Existuje napríklad aj tehotenská cukrovka alebo diabetes MODY (Maturity-Onset Type Diabetes of the Young), ktorý sa prejavuje u ľudí do 25 rokov a ide o genetické ochorenie.