Chráňte si svoje srdce

V Českej republike najčastejšie umierajú na choroby obehovej sústavy a srdca. Ako prevencia je dôležitá zmena životosprávy a včasné rozpoznanie infarktu.

 


Choroby srdca a obehovej sústavy sú v Českej republike už celé desaťročia veľkým problémom. Podľa Českého štatistického úradu sú už dlhodobo najčastejšou príčinou úmrtia Čechov. Napríklad v roku 2015 zomrelo na choroby obehovej sústavy a srdca 41,9% mužov a takmer 50% žien. Môže za to predovšetkým sedavý spôsob života, nezdravé jedlo, fajčenie, minimum pohybu.

Základom prevencie vzniku ochorení srdca sú pravidelné preventívne prehliadky. Bohužiaľ aj pacienti, ktorí sa už liečia na vysoký krvný tlak alebo cholesterol, sa až príliš spoliehajú na lieky a rady lekára ohľadom zmeny životosprávy nepovažujú za dôležité. Myslia si, že ak sa raz za čas nechajú napojiť na ekg prístroje, zmeria im krvný tlak alebo cholesterol, stačí to. Pasivita ale nie je riešením.

 

Naučte sa správne a zdravo jesť
Že by sme mali konzumovať málo cukrov a tukov, to vie snáď každý. Horšie sa to ale dodržiava. Najväčším problémom je, že ľudia majú zlé stravovacie návyky naučené už od malička a ťažko sa potom v dospelosti menia. Preto veďte už svoje deti k tomu, aby jedli čo najmenej slaných a sladkých vecí, údenín a polotovarov. Snažte sa ich naučiť konzumovať veľa ovocia a zeleniny, celozrnné potraviny bohaté na vlákninu a menej mäsa.

 

Buďte fyzicky aktívni
Sedavé zamestnanie je problém. Ak aj vy trávite celý deň pred počítačom, podľa American Heart Association (Americkej asociácie srdca) by ste sa mali snažiť, aby ste sa aspoň 150 minút týždenne hýbali - stačí aeróbny pohyb, napríklad svižná chôdza. Nahradiť ich môžete 75 minútami rýchleho pohybu, ako je napríklad beh. Každé dva dni by sme mali pridať aj nejakú posilňovacie aktivitu, ktorá by nám precvičila a následne spevnila všetky svaly v tele. Deti by mali mať minimálne 60 minút pohybu denne.

 

Vnímajte varovné signály
Viete, ako sa prejavuje infarkt? Ľudia často nedokážu rozpoznať varovné signály, ktoré im vysiela ich telo. Aj keď sa v súčasnosti darí infarkt liečiť oveľa úspešnejšie ako v minulosti, niektorí ľudia stále príznaky ignorujú a následky sú fatálne. Na čo si dať pozor?

Nepríjemný pocit v hrudi - pocit tlaku, zvieravý pocit, pocit sýtosti alebo dokonca bolesť. Spozornite, ak tento pocit trvá dlhšie a alebo sa pravidelne vracia.
Nepríjemný pocit v ďalších častiach hornej časti tela - nepríjemný pocit alebo bolesť jednej alebo oboch horných končatín, chrbta, krku, čeľuste či žalúdka.
Skracujúce sa dych - môže ho sprevádzať nepríjemný počte na hrudi.
Ďalšie možné príznaky - studený pot, nevoľnosť, závrate.